Защо партиите си поделиха генералите и как Пловдив може да си върне чистия въздух
„По висши военни звания има да ме гонят, по политическо кредо на някои им признавам приоритета“, така ген. Михо Михов, водач на листата на коалиция „АБВ – Движение 21 век“ за Пловдив коментира наличието на негови колеги по звание в повечето листи за предстоящите парламентарни избори.
Той се съгласи с констатацията, че политическите партии „си поделиха“ генералите и всички те са свързани с Пловдив и авиобазата в Граф Игнатиево. „Самият аз съм живял и служил в Пловдив по времето на смяната на политическия режим, като зам.-командир на корпуса по тактическа авиация. Обяснимо е защо военните влизат в политиката – те са силни личности. В годините на прехода Българската армия се съкращава и реформира, като боеспособността й се неглижираше, така че разбирам защо хората се включват“, заяви ген.Михов.
Политиците се нуждаят от обучаване във военна политика и военни технологии, така отговори той на журналистически въпрос „изчерпаха ли българските политици капацитета си, та се обърнаха към генералите". Той изтъкна, че е срамно държава с над 100-годишна авиация да вика други да спасяват въздушния суверенитет и авторитет.
Генералът дори отправи призив към бившите си колеги от Сухопътни войски и Военно-морския флот да се включат в политиката, но след като завършат достойно годините си на служба в армията.
Според него се наблюдава и един друг интересен процес – на роене на лидери. По думите му, лидер е този, който има последователи и скоро много лидери ще бъдат развенчани.
Коалицията декларира, че ще върви към обществен консенсус и договор за възраждане на електрическия градски транспорт в града. Според тях това е пътят за справяне с големия екологичен проблем на Пловдив, път-който минава през възраждането на едно общинско дружество. По силата на приватизационния договор с фирма Градски транспорт, това дружество вече е общинско, заяви бившият изпълнителен директор на дружеството – инвеститор в него „Транссити“ Петър Неделчев. Идеята е да се запази и поддържа съществуващата, изградена инфраструктурна мрежа на тролейбусния транспорт в града и да се купят нови електробуси чрез фондовете. За това обаче е необходим общ консенсус между двамата най-големи кредитори – държавата и общината.